Skip to main content
DuyurularGüncel İçerikler

Bir sivil toplum kuruluşuna üye misiniz?

Adil Yaşam web sitesini işaret ederek, yaklaşan deprem tehlikesine dikkat çekmek amacıyla üyesi olduğu İnşaat Mühendisleri Odası ilgililerine bir çağrı yapan Sn. H.Bayram Durmuş’un çağrısı aşağıdadır. Sizler de üyesi olduğunuz STK’lar nezdinde harekete geçerek bu konuda bir çağrıda bulunur musunuz? Şimdiden teşekkürlerimizle.

<<Sn. İMO-TMH Basın Yetkilisi,
ODTÜ İnşaat Müh. Bölümü 1968 mezunuyum, İMI İstanbul Şubesi üyesiyim.

TMH 510. Sayıda “Depremi Değil Ama Afeti Önlemek Mümkün!” konulu ekli 2 sayfa yazıda çözüm olarak “Mevcut yapı stokunun envanterinin çıkarılması konusundaki çalışmalar hızlandırılmalı, mevcut durum tespit edilerek acilen güçlendirilmesi veya yenilenmesi gereken binalar belirlenerek bir plan doğrultusunda yapı stokunun depreme dirençli hale getirilmesi sağlanmalıdır.” denilmektedir.
Mühendis olarak hepimizin kabul ettiği bu ifade doğrudur, önerinin uygulanması kesin gereklidir.
Bununla birlikte, tamamen göçmeyen yapılarda bile can kayıpları ve yaralanmaların olduğu yine bilinen bir gerçektir. Bu şekilde yaşanan can kayıplarının ve yaralanmaların azaltılması mümkündür. Bu konuda, Beyaz Nokta Gelişim Vakfı (BNGV) Adil Yaşam konulu bir web sayfası başlattı (https://adilyasam.net/). Bu web sayfasının “Belge Merkezi” adlı sekmesinde 2 bölümde ve 5 ek dosya ile “Afet Zararlarını Azaltma” konusu ayrıntılarıyla açıklanmaktadır. Bu dosyalarda öz olarak şu açıklanmaktadır: “Afet zararlarının kök sebeplerinden birisi olan yanlış alışkanlıkları değiştirip, önleyici yeni alışkanlıklar edinmek! Yani, afet öncesinde, sırasında ve de sonrasında ortaya çıkabilecek çeşitli durumlarla başa çıkabilecek alışkanlıklara sahip olmak.

Bu sayfalar okunduğunda önemi anlaşılacaktır.
Bu nedenle, sonraki sayınızda Adil Yaşam sayfasının “Afet Zararlarını Azaltma” başlıklı sayfalarını tanıtmanızı ve bağlantılarını vererek üyelerimizin okumalarını ve yaymalarını önermenizin yararlı olacağını düşünüyor ve size öneriyorum.

Selamlarımla,
H. Bayram Durmuş>>

Leave a Reply