Skip to main content
Adil Yaşam Okulu (AYO)AYO - Marmelat

Merve’den Marmelat’a görsel mektup..

By Kasım 23, 2023No Comments

Merve, 6 Şubat depreminde evleri yıkılıp halen konteyner’de yaşamlarını sürdüren İnan ailesinin 11 yaşındaki kızları. Kamuoyu onu “Kar Çorbası” adlı kitabıyla tanıdı. Kitabı yazmasının amacını Fatima Merve İnan şöyle anlatıyor (ve bir yandan da ikinci kitabını yazıyor): “Yıkılan evimizi yeniden yapmaya benim de katkım olsun istedim!” Fazla söze ihtiyaç yok sanırım.

Adil Yaşam Okulumuzun (AYO) sevimli yüzü Marmelat®, Merve ile ilgili dün annesiyle bir söyleşi yapmıştı (tıklayınız). Merve söyleşiyi okur okumaz, öğrendiği animasyon yazılımını1 kullanarak Marmelat’a bir video-mektup yazmış. Sizlerle paylaşmak istedim (tıklayınız).

[1] Söz konusu yazılım, Beyaz Nokta®’nın depremzede çocuk ve gençlere birer altın bilezik (geçerli beceri) kazandırmak amaçlı projesi2 uyarınca kullanılan Plotagon adlı yazılımdır. Amaç, Merve’nin bu yazılımı giderek daha iyi kullanıp (sonra da konteyner kentteki diğer çocuklara koçluk yaparak) gerek BN’nın gerekse diğer kuruluşların animasyon ürünü ihtiyaçlarını karşılayıp kendilerine birer okul harçlığını -emeklerinin karşılığı olarak- kazanmaları ve bir yandan da dolaylı olarak, yaşam sürdürme ile değer üretme arasındaki ilişkiyi içselleştirmeleridir. Merve’ye bu yolda koçluk BN paydaşlarınca sağlanmaktadır.

[2] Bkz. https://bit.ly/3IPaG14

Leave a Reply