Skip to main content
Adil Yaşam Okulu (AYO)

İnsanlar, meyve sinekleri ve mantarlar..

By Kasım 29, 2023No Comments

Bunlar ve diğer bütün canlılar; her birinin ortaklıkları ve biriciklikleri. Las Vegas’ta yerleşik bir aile babası. Her sabah eşi ve çocuklarıyla vedalaşıp işine gidiyor; uzaktan kumandalı insansız hava aracını kullanarak mesela Irak’ta insanları (terörist) öldürüyor; akşam özlediği evine dönüp mutlu ailesiyle vakit geçiriyor. Bu açıdan gerçekten “biricik”, hiçbir hayvan böyle bir şey yapmıyor.

Robert Sapolsky; biyolojik ve nörolojik bilimler bölümlerinde profesör ve primatolog. Dünyanın sayılı sinir bilimcilerinden. 32 dakikalık -her sözcüğü anlam yüklü- konuşması: “İnsanlar Eşsiz mi? Bütün Bunlar Salt İnsanlar için mi?” başlıklı videoyu izlemek için (Tıklayınız); altyazıların Türkçe çözümü içinse (Tıklayınız).

Yıllar önce Desmod Morris’in İnsanat Bahçesi (The Human Zoo) adlı bir kitabı yayımlanmış ve dilimize de çevrilmişti. Kitabın kapağına yapışık bir bantta şöyle bir yazı vardı: “Bu kitabı okuduktan sonra aynaya bakarsanız kendinizi tanımayacaksınız“. Sapolsky’nin konuşması da aynen öyle. Lütfen bir süre aynaya bakmayınız!

Leave a Reply